Nowości księgozbioru

Nowości księgozbioru

Marek A. Koprowski, Wołyń. Epopeja polskich losów 1939-2013. Akt I (oraz 2 pozostałe akty)
   Utworzone w 1921 r. województwo wołyńskie miało być Ziemią Obiecaną dla osiedlających się tam Polaków, w tym dla legionistów Józefa Piłsudzkiego i bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. II wojna światowa wymazała ten obszar z mapy Polski, a Rodacy z Wołynia przeszli przez piekło okupacji sowieckiej, niemieckiej i ukraińskich rzezi.
   Książka niniejsza jest zbiorem relacji Polaków, którzy doświadczyli na Wołyniu gehenny trzech wrogów, podjęli z nimi walkę, a po wygranej wojnie musieli opuścić swoje domy, osiedlić się w Ojczyźnie o nowych granicach i znosić prześladowania ludowej władzy.
   Opowiadają: Zygmunt Maguza, Władysław Siemaszko, Halina Górka-Grabowska, Jan Lipiński, Adam Kownacki, Tadeusz Wolak, Florian Skarżyński, Roman Domański.


Terry Pratchett, Mgnienie ekranu
   W ciągu czterech dekad, jakie upłynęły od druku jego pierwszej książki, Terry Pratchett stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych autorów, którego powieści, wielokrotnie ekranizowane i inscenizowane, rozeszły się w łącznym nakładzie 70 milionów egzemplarzy i były tłumaczone na trzydzieści siedem języków. Tutaj, po raz pierwszy, w jednym tomie zebrane są jego opowiadania i inne krótkie formy literackie. Mgnienie ekranu kreśli kurs długiej kariery pisarskiej Pratchetta: od czasów szkolnych, poprzez pierwszą pracę w "Bucks Free Press", do początków jego debiutanckiej powieści Dywan i dalej, po oszałamiające mistrzostwo cyklu Świata Dysku.
   Znajdziemy tu postacie zarówno znajome, jak i czekające na odkrycie; światy porzucone i inne, które wciąż się rozwijają; przygody, kurczaki, Śmierć, disco, a także kilka dość niepokojących koncepcji Świąt, a wszystko to przesycone jego niemożliwym do podrobienia poczuciem humoru.


Terry Pratchett, Stephen Baxter, Długa Ziemia
   1916, front zachodni. Szeregowy Percy Blakeney budzi się, leżąc w świeżej, bujnej trawie. Słyszy głosy ptaków i szum wiatru wśród drzew. Co się stało z błotem, krwią i pooranym pociskami krajobrazem ziemi niczyjej? A skoro już o tym mowa, co się stało z Percym?
    2015, Madison, stan Wisconsin, USA. Policjantka Monica Jansson bada spalony dom unikającego ludzi - niektórzy twierdzą, że obłąkanego, inni sugerują wręcz, że niebezpiecznego - naukowca, który zniknął bez śladu. Przeszukując pogorzelisko, znajduje niezwykły przedmiot: pudełko mieszczące w sobie kilka prostych obwodów, trójpozycyjny przełącznik oraz... ziemniak. To prototyp wynalazku, kóry na zawsze zmieni sposób, w jaki ludzkość widzi świat.
   Długa Ziemia to pierwsza powieść powstała w wyniku współpracy twórcy Świata Dysku Terry'ego Pratchetta ze znanym autorem science fiction Stephenem Baxterem. Opowieść przenosi czytelników na krańce Ziemi i o wiele dalej. Wystarczy jeden krok...


Małgorzata Kalicińska, Lilka
   Marianna tarła ziemniaki na placki, gdy mąż jej powiedział, że odchodzi. Po trzydziestu latach drętwego małżeństwa mają prawo być sobą zmęczeni. Odchodzi... Bez żalu i pretensji. A na dodatek z pytaniem o małą pomoc wpada nielubiana siostra Lilka.
   Bohaterka powieści musi spojrzeć na swe życie w zupełnie nowym świetle. Syn od dawna na swoim, mąż z kochanką, ojciec coraz starszy. Marianna podsumowuje swoje życie - kogo kochała i kto ją kochał. Ile było w nim szczęścia, nieszczęścia? Dopiero jednak pojawienie się Lilki, przyrodniej siostry, pozwala jej inaczej spojrzeć na miłość, kobiecość, przebaczenie.
   Małgorzata Kalicińska pokazuje w Lilce, że rozstania nie muszą oznaczać pustki, że życie nie kończy się po pięćdziesiątce, że samotność można zapełnić nowymi doświadczeniami, niespodziankami. I jeśli tylko pragniemy, miłość, przyjaźń - jakkolwiek byśmy je definiowali - mogą przyjść do nas w najmniej oczekiwanym momencie.


Katarzyna Majgier, Gdybym była czekoladą
  
Ania, Paula, Liliana i Blondi wracają do szkoły po wakacjach. I już pierwszego dnia czeka je ogromna niespodzianka. Wychowawczynią ich klasy zostaje zjawiskowa pani Wizgalska, której stylowe buciki i torebki robią na uczennicach piorunujące wrażenie. Dziewczyny zaczynają dociekać, kim ona tak naprawdę jest i skąd się wzięła w ich szkole. Czy Ania ulegnie urokowi swojej wychowawczyni, czy sprosta jej oczekiwaniom, w kim znajdzie prawdziwe wsparcie? Czego nauczy ją ta cała historia? I co to oznacza dla pająków?Grzegorz Gortat, Do pierwszej krwi
   Powieść o dresiarzach i licealistach z tzw. dobrych domów w Warszawie. Przedstawia wycinek naszej rzeczywistości, w której kult pieniądza i prawo pięści powoli stają się postawami tolerowanymi przez społeczeństwo. To zarazem powieść o dosłownie rozumianej inności, ukazanej na przykładzie wietnamskich imigrantów osiedlających się w Polsce.
   Nagroda dla najleszej książki w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży w IX Konkursie Literackim PTWK 2008.Danuta Wałęsa, Marzenia i tajemnice
   Pani Prezydentowa przerywa milczenie. Ta książka zaskoczy, podważy stereotypy, a wszystkim pozwoli spojrzeć na wielką historię z innej, kobiecej perspektywy. Odsłoni drugie dno uznanych za oczywiste faktów.
   W odważnej i przejmującej autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Kiedy Lech Wałęsa stawał się ikoną Solidarności, Danuta była bohaterką dnia codziennego. Pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a los wrzucił ją w wir rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. On siedział w obozie internowania, ona, w piątym miesiącu ciąży, zdobywała świniaka, żeby dzieci na Boże Narodzenie nie były głodne.
   Świat poznał jej klasę, kiedy w zastępstwie męża odbierała nagrodę Nobla. Jako prezydentowa, potrafiła znaleźć się w każdej sytuacji, nigdy nie wysuwała się na pierwszy plan i bardzo strzegła swojej prywatności.
   Teraz, jako dojrzała kobieta, opowiada światu swoją wersję wydarzeń. Mówi, jak - zawsze naturalna i silna - zarówno o chwilach wspaniałych, jak i o cenie, która przyszło za nie zapłacić.


Haruki Murakami, 1Q84 (2 tomy)
   Murakami i tym razem w mistrzowski sposób buduje fantastyczne postaci, równoległe światy, zaciera granice między rzeczywistością a literaturą. 1Q84 to opowiadana na przemian: historia kobiety i mężczyzny, Aomame i Tengo, sensacyjna, chwilami wręcz przerażająca. Oboje w dzieciństwie dobrze się znali i wszystko wskazuje na to, że ich scieżki znowu się skrzyżują. Ona jest instruktorką sztuk walki, a po godzinach perfekcyjną morderczynią. On - wykładowcą matematyki, a wolnych chwilach początkującym pisarzem i redaktorem. Aomame dostaje się do równoległej rzeczywistości... Tengo także mylą się światy...


Howard E. Wasdin, Stephen Templin, Snajper
   Team Six - elitarny oddział Navy SEAL. Ludzie, którzy wytropili i zabili najgroźniejszego człowieka świata - Osamę Bin Ladena. To pierwsza książka napisana przez komandosa Team Six i jedyna, która daje bezpośredni dostęp do świata elity elit służb specjalnych.
   Howard E. Wasdin pokaże wam, jak wygląda rekrutacja do Navy SEAL. Pozwoli wam poczuć ból najbardziej morderczego treningu świata. Zdradzi szczegóły najtrudniejszych i najdramatyczniejszych misji (m.in. tej w Somalii, którą widzieliście w filmie Helikopter w ogniu). Opowie, jak z perspektywy komandosa wyglądał atak na kryjówkę Osamy Bin Ladena.


Christopher Paolini, Dziedzictwo (1. tom)
   Historia, któta rozpoczęła się od "Eragona"... kończy się "Dziedzictwem"...
   Jeszcze niedawno Eragon Cieniobójca, Smoczy Jeździec, był zaledwie biednym wieśniakiem, a jego smoczyca Saphira jedynie błękitnym kamieniem w lesie. Teraz to od nich zależy los całej cywilizacji.
   Oto z dawna oczekiwane, zaskakujące zakończenie światowego bestsellera, cyklu "Dziedzictwo".

Henryk Jerzy Chmielewski, Tytus, Romek i A'Tomek (25 tomów)
   25 komiksów o przygodach Tytusa de Zoo i jego przyjaciół - Romka i A'Tomka.
Mieszko Zagańczyk, Czarna ikona (2 tomy)
    Czarna Ikona to tajemniczy heretycki artefakt skryty w odległym klasztorze pośród skał Kapadocji. Na jego poszukiwanie wyrusza młody złodziej Kalikst Belzebub. Nie wie jednak, że dostanie się w sam środek intryg uknutych przez spiskowców, zdolnych zmienić bieg historii, i wyznawców okrutnych sił...
   Dla średniowiecznego świata to początek wydarzeń, które mogą zmienić jego losy, a dla miłośników historii alternatywnych i fantasy - 900 stron, od których trudno będzie się oderwać.
   "Ta książka to bardzo udane połączenie powieści historycznej z fantasy. Spotykają się tu światy cesarskiej władzy, mnichów w monastyrach oraz złodziejskiej gildii, a wszystko to przepojone zostało przez autora magią, dzięki czemu Bizancjum Zagańczyka nabiera własnych rysów, nie jest kopią czegoś, co już znamy. Właśnie ta mieszanka barw oraz żywych postaci sprawia, że powieść czyta się jednym tchem." - Romuald Pawlak


Erica Spindler, Krwawe wino
   W głowie Alexandry Clarkson pojawiają się przerażające wizje i krwawe sceny. Dziewczyna usiłuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie. A może to umysł płata jej figle, przywołujac straszliwe obrazy z czasów, gdy badała sekty i rytuały religijne? Jednak gdy jej matka Patsy popełnia samobójstwo, nie zostawiwszy żadnej wiadomości, Alex zaczyna podejrzewać, że prześladują ją zapomniane wydarzenia z dzieciństwa.
   Detektyw Daniel Reed był ostatnią osobą, która rozmawiała z Patsy. Wyjawia Alexandrze przerażającą tajemnicę matki z przeszłości. Razem jadą do Kalifornii, krainy wina, by odkryć prawdę o tragedii sprzed lat. Ledwie jednak tam się pojawiają, Alex zostaje wciągnięta w poszukiwania obłąkanego zabójcy.


Sven-David Muller, Katrin Raschke, Cholesterol pod kontrolą
   Czy masz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi? Uważaj! Może to prowadzić do wystąpienia groźnych chorób, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Odpowiednia dieta w połączeniu z lekami może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, a wielu przypadkach wystarczy sama dieta!
   Dzieki tej książce dowiesz się jakie są mechanizmy przemiany tłuszczów i cholesterolu, jaką rolę odgrywa zwiększona aktywność fizyczna, jak skomponować właściwą dietę.
   Nie musisz głodować! Liczne przepisy kulinarne umożliwią Ci przyrządzanie smacznych, a jednocześnie zdrowych posiłków.


Andrzej Maleszka, Tajemnica mostu
   Nowe przygody bohaterów bestsellerowego Magicznego Drzewa, Książki Roku 2009.
   Kuki, Wiki i Melania muszą odnaleźć Most Zapomnienia. Czeka na nich gigantyczny pająk, podziemna rzeka i groźna Greta o trojgu oczach. Lecz tylko przejście przez most uwolni Filipa od czaru tajemniczej Żu. Na szczęście po ich stronie stoi najlepszy robot świata, pies geniusz i cudowna kotka Latte!
   Opowieści Magicznego Drzewa są podstawą znanego na całym świecie cyklu filmów nagrodzonego Emmy - "telewizyjnym Oscarem" - za wyobraźnię, mądrość i humor.


Camilla Lackberg, Ofiara losu
    Akcja Ofiary losu, czwartej powieści bestsellerowego cyklu Camilli Lackberg, rozgrywa się jak zwykle we Fjallbace. Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie, po kolejnym, podobnym wypadku, zaczyna budzić podejrzenia. Policja ma pełne ręce roboty, tym bardziej, że w mieście kręcony jest telewizyjny reality show. Obecność kamer podsyca tylko konflikt między "gwiazdami" a miejscową społecznością. Pogoń za zabójcą oraz problemy osobiste wywołują u Patrika Hedstroma stres i frustrację. Tym silniejsze, że staje wobec największego dotąd wyzwania detektywistycznego w swojej karierze, a przy okazji musi się zmierzyć z bolesną przeszłością.
   Saga kryminalna Camilli Lackberg jest światowym sukcesem czytelniczym. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Cykl sprzedał się dotąd w łącznym nakładzie ponad siedmiu milionów egzemplarzy i stale zajmuje czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Lackberg przetłumaczono już na ponad 30 języków.
   Kolejny tom już wiosną 2011 roku.


Harlan Coben, Obiecaj mi
   Bohaterem aż dziewięciu książek Cobena jest Myron Bolitar, były pracownik FBI, agent sportowy i detektyw-amator w jednej osobie, który nieustannie wplątuje się w kryminalne kłopoty.
   Sześć lat. Tyle czasu minęło, odkąd Myron po raz ostatni grał rolę bohatera. Przez ten okres ani razu nie miał w ręku broni, a żaden z jego klientów nie został zamordowany. U boku nowej dziewczyny prowadzi spokojne i uporządkowane życie, zaś jego psychopatyczny przyjaciel Win nie musi, jak kiedyś, ratować mu życia. Niestety to, co dobre, dobiega właśnie końca. A wszystko za sprawą jednego nocnego telefonu od przerażonej nastolatki... Spełniając swą obietnicę, Myron jedzie po Aimee i odwozi ją do domu jej koleżanki na przedmieściach. Dziewczyna wysiada z samochodu i znika w ciemnościach. I przepada bez śladu. W podobnych okolicznościach zaginęła wcześniej inna nastolatka. Ucieczka z domu, porwanie czy samobójstwo? Dręczony wyrzutami sumienia Myron musi rozwikłać najtrudniejszą zagadkę w swojej karierze...


Piotr Wróblewski, Aplikacje Google. Wykorzystaj potencjał darmowych narzędzi
   Wyobraź sobie, że siadasz z kubkiem kawy przed nowym laptopem, firmowanym znakiem zgodności z technologią Google. Uruchamia się system operacyjny, podpisany "Google OS". Otwierasz przeglądarkę Google Chrome, sprawdzasz pocztę Gmail. Dostajesz instrukcje, jak zmodyfikować arkusz kalkulacyjny, wchodzisz więc na Google Docs i nanosisz zmiany. W wolnej chwili przeglądasz zdjęcia od znajomej, która zamieściła je w internetowym albumie Google Picasa. Za dużo Google? Sprawdź, może w lodówce sytuacja wygląda inaczej.
   Wszystko zaczęło się od wyszukiwarki internetowej, stworzonej przez dwóch zapaleńców. Konkurencyjnej wyszukiwarki. Dzięki innowacyjności oraz doskonałej jakości zdobyła ona dominującą pozycję na rynku, pokonując produkty znanych firm. I to właśnie z tym świeżym podejściem powinno kojarzyć Ci się Google. Przełomowa poczta - Gmail, a także dokumenty online to efekt pracy rzeszy pracowników firmy o otwartych i kreatywnych umysłach, nietłamszonych sztywnymi regułami koncernów.
   Dziś laboratoria Google wymyślają nowe usługi, eksplorują następne regiony. Kolejne produkty Google są wygodne, szybkie i po prostu ułatwiają pracę. Oswajaj się więc z wszechobecną nazwą tej firmy, poznaj jej produkty i za darmo korzystaj z ich niezwykłego potencjału.
   Dlaczego internauci wybrali Google? Jak stawiać pierwsze kroki w Google i nie poślizgnąć się? Czym jest wyszukiwanie wyspecjalizowane i "inteligentne"? Jak odkryć świat blogerów? Na co odpowiada Google Answers? Z czym jeść nowości z kuchni Google Labs? Czym jest konto Google? Dlaczego wszyscy chcą mieć konto Gmail? Jak stworzyć album zdjęciowy w Picasa? Czy nauczysz się geografii z Google Earth? Jak wygląda Internet w przeglądarce Chrome? Na powyższe pytania odpowiada ta książka.


Sissel-Jo Gazan, Pióro dinozaura
   Naukowe ambicje prowadzące do zbrodni w powieści nowej mistrzyni skandynawskiego kryminału.
   Uniwersytet w Kopenhadze. Przybytek wiedzy, wymiany myśli, twórczej dyskusji. Lecz za fasadą chłodnej naukowej debaty kłębią się emocje, zawiść przeradza się w nienawiść, a urażona duma rodzi żądzę odwetu...
   Kontrowersyjny profesor zostaje znaleziony martwy w swoim gabinecie. Podejrzani są wszyscy - wybitny paleontolog miał wielu wrogów. Wśród nich jest jego doktorantka Anna. Profesor utrudniał jej obronę przełomowej pracy dyplomowej. Ale komisarz prowadzący śledztwo niespodziewanie właśnie ją prosi o pomoc.


Jean-Philippe Arrou-Vignod, Jaśki
   Sześciu chłopaków w rodzinie to murowane awantury. Zwłaszcza gdy wszyscy mają na imię Jan i jeden z nich zawsze chce być szefem, inny ma przydomek Demolka, a ostatni nigdy nie przestaje płakać. Wakacje w hotelu wojskowym, przeprowadzka, szalone śledztwa detektywistyczne - Jaśki wszystko potrafią zmienić w niezwykłą przygodę. I choć tato to złota rączka, a mama jest doskonale zorganizowana, i tak nie mają żadnych szans, bo chłopaków jest aż sześciu.
   Jaśki to świetna zabawa dla całej rodziny i lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Mikołajka.


Julian Hudson, Czarny alert
   W październiku 1994, w pobliżu wejścia do Zatoki Perskiej, amerykański lotniskowiec atomowy USNS George Washington i grupa towarzyszących mu okrętów zamarły nagle na wodzie, bez łączności, napędu i możliwości sterowania i katapultowania samolotów. Grupa nowoczesnych, potężnych jednostek bojowych, stanowiąca jeszcze przed chwilą ogromną i groźną siłę, teraz bezradnie dryfowała na falach, bezbronna i bezwolna, niema i nieruchoma, zagrożona zderzeniami.
   "Czarny alert" to opowieść o tych wydarzeniach, jednych z najbardziej zdumiewających w całej historii amerykańskiej marynarki wojennej. To opowieść o tym, jak w przeciągu 24 godzin udało się przywrócić sprawność okrętom oraz wykryć i pojmać sprawców tego niecodziennego ataku.
   Opowieść ta zabierze Czytelnika do pełnego dramatycznych napięć regionu Zatoki Perskiej, na Morze Arabskie, do Cieśniny Ormuz i wnętrza Zatoki, na przybrzeżne tereny Iranu, do amerykańskiej bazy lotniczej w Bahrajnie, do Omanu, Tel Awiwu, Pentagonu, amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego pod Waszyngtonem, na pokłady: lotniskowca, atomowej łodzi podwodnej, kanonierki, samolotu rozpoznawczego AWACS, samolotów myśliwskich, koreańskiego samolotu pasażerskiego i na tereny "ziemi niczyjej" na północ od Morza Martwego. Pokaże dowódców, pracowników wywiadu, marynarzy, pilotów i członków jednostki specjalnej "Złote Foki" w ich działaniach. Pokaże także i zdrajców.


Katarzyna Grochola, Zielone drzwi
   Domy rodzinne, czasy szkolne, ukochane zwierzaki, spełnione i niespełnione marzenia, pierwsza miłość i pierwsza powieść, ważne przyjaźnie, oświadczyny, podróż do Libii, narodziny córki, romans, rozwód. Kolejna miłość i kolejne rozstanie, choroba nowotworowa, budowa domu, a w końcu literacka przygoda, która trwa do dziś...
   "Każde zdarzenie, o którym piszę, jest rzeczywiste. Każda osoba, o której piszę, istniała naprawdę. Każda moja miłość była prawdziwa. To jest moje życie. A wszystko to ukryte za zielonymi drzwiami, jednymi z wielu... Nie otwieram ich na oścież, tylko je uchylam. Za zielonymi są następne, szkarłatne może? A za szkarłatnymi..." (fragment książki)
   Hisoria Katarzyny Grocholi pokazuje, że najbardziej zaskakujące scenariusze pisze życie. W swojej niezwykle osobistej opowieści autorka w typowy dla siebie błyskotliwy i mądry sposób udowadnia swoje życiowe motto: że trudne nas umacnia.


Pierre Bellemare, Jean-Francois Nahmias,
Poszukiwany żywy lub martwy
   Kryminaliści, zbrodniarze lub po prostu potwory obleczone w ludzkie ciało. Jeśli nawet nie wszystkie nazwiska pozostały w zbiorowej pamięci, to w swoim czasie ludzie ci siali wokół siebie panikę - jak morderca czarnych dzieci w Atlancie czy bogaty mieszkaniec Alaski, który porywał kobiety, żeby potem polować na nie jak na dziką zwierzynę.
   Stawali się wrogami publicznymi numer jeden, ludźmi, których trzeba wyeliminować. Organizowano więc na nich wielkie obławy. Policji czasem pomagali zwykli ludzie. Tak właśnie zaczynały się polowania na człowieka - długie lub krótkie, wymagające cierpliwości lub odwagi, ale także takie jak w przypadku Eichmanna - uwieńczone powodzeniem dzięki przypadkowi i łutowi szczęścia.


Camilla Lackberg, Kamieniarz
   Akcja "Kamieniarza", trzeciej powieści bestsellerowego cyklu Camilli Lackberg, również rozgrywa się we Fjallbace. Jest październikowy poranek. Rybak Frans Bengtsson wypłynął łódką, aby opróżnić więcierze, które zastawił na homary. Przy ostatnim coś się mocno zacina. Frans przeczuwa, że nie będzie to zwykły połów, i nie myli się - w siatce więcierza tkwi ciało dziewczynki. Patrik Hedstrom i jego koledzy z komisariatu policji w Tanumshede mają do rozwikłania kolejną skomplikowaną zagadkę. Podczas sekcji zwłok w płucach dziecka wykryto słodką wodę i ślady mydła. Ktoś utopił małą w wannie i wrzucił zwłoki do morza. Kto i dlaczego zamordował dziecko? Odpowiedzi należy szukać w odległej przeszłości...


Jacek Pałkiewicz, Pasja życia
   Uzupełnione i uaktualnione IX wydanie "Pasji życia" to zbiór fascynujących reportaży z dalekich wypraw, o niezwykłych odkryciach i nieznanych cywilizacjach. Znajdujemy tam m.in. atmosferę prawdziwych męskich przygód, relacje z poszukiwania El Dorado, podróż do nieistniejącego państwa Somalii, samotny rejs przez Atlantyk, wyprawę astronautów w obronie zdrowia naszej Planety, spływ Mekongiem w poszukiwaniu egzotyzmu dawnych Indochin, a także kulisy odkrycia źródła Amazonki, za które w 2003 r. Pałkiewicz został uhonorowany najwyższym włoskim odznaczeniem Kawalera Orderu Zasługi Republiki.
    Bogactwo unikalnych tematów imponującej książki zilustrowane jest atrakcyjnymi kolorowymi fotografiami.
 
 
 
William P. Young, Chata
   Najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa, Missy, została porwana podczas rodzinnych wakacji. W opuszczonej chacie ukrytej na pustkowiach Oregonu znaleziono ślady wskazujące na to, że została brutalnie zamordowana. Cztery lata później pogrążony w wielkim smutku Mack dostaje tajemniczy list, najwyraźniej od Boga, a w nim zaproszenie do tej właśnie chaty na weekend.
   Wbrew rozsądkowi Mack przybywa do chaty w zimowe popołudnie i wkracza do swojego najmroczniejszego koszmaru. To, co tam znajduje, odmienia jego życie na zawsze.
   W świecie, w którym religia staje się coraz mniej istotna, "Chata" zmaga się z ponadczasowym pytaniem: "Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?". Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was i być może odmienią tak, jak jego.


Bill Bryson, Ani tu, ani tam
   Tym razem Bill Bryson kieruje ostrze humoru na Europę. Zarzuca na ramiona plecak, sprawdza portfel... i rusza w drogę pełną niespodziewanych zakrętów, zwrotów akcji, pułapek i uśmiechów losu.
   Biegle posługując się... jednym językiem, zmierza śladami podróży, którą odbył dwadzieścia lat wcześniej jako student. Niezależnie od tego, czy ucieka przed ludobójczymi kierowcami w Paryżu, jest okradany przez Cyganki we Florencji, próbuje nie zamówić gałek ocznych w niemieckiej restauracji, czy ogląda witryny sex shopów na Reeperbahn, Bryson rozbiera kulturę danego kraju na czynniki pierwsze i charakteryzuje każde miejsce i osobę za pomocą swoich przekomicznie cierpkich uwag.


David Benedictus, Powrót do Stumilowego Lasu
   Dalsze przygody Kubusia Puchatka, Krzysia i reszty przyjaciół opowiedziane przez Davida Benedictusa w duchu oryginalnych opowieści A.A. Milne'a z ilustracjami Marka Burgessa w stylu E.H. Sheparda.
Anna Wierzbicka, Co mówi Jezus?
   Co mówi Jezus? W swojej najnowszej książce Anna Wierzbicka udowadnia, że po dwóch tysiącach lat to pytanie ma swoje uzasadnienie i może spotkać się z odpowiedzią. Czy jednak do prawdziwego sensu wypowiedzi Jezusa da się dotrzeć przez gąszcz kulturowych i historycznych naleciałości?
   W analizie przypowieści ewangelicznych autorka wykorzystuje najnowsze osiągnięcia lingwistyki, antropologii i psychologii międzykulturowej, równocześnie uwzględnia jednak poglądy innych uczonych chrześcijańskich i żydowskich - dlatego wyłaniający się z książki obraz nauczania Jezusa jest zarazem tradycyjny i radykalnie nowy.


Grażyna Betlej-Furman, Domowa pierogarnia
   "Uwielbiam gotować dla rodziny i gości, no i oczywiście jeść!" - wyznaje autorka, która prowadzi słynące z wyśmienitego jadła gospodarstwo agroturystyczne w Beskidzie Niskim.
   Pierogi, kluski, naleśniki, placuszki to prawdziwa poezja polskiej kuchni. Potrawy te wprowadzają domowy klimat, miło jest przygotowywać je w towarzystwie - lepienie pierogów w większym gronie to prawdziwa przyjemność!
   Tradycyjne przepisy autorka wzbogaca o zdrowe, naturalne dodatki, które sprawiają, że są to dania pełnowartościowe odżywczo.
   Uwzględnia przy tym rytm pór roku, proponując na zimę np. farsze z kasz, fasoli i soczewicy, na wiosnę i lato - botwinkę, młodą pokrzywę, cały bukiet ziół i sezonowe owoce, a na jesień - grzyby i orzechy.
   Znajdziemy tu też pomysły na wykorzystanie takich regionalnych specjałów z owczego mleka, jak sery typu bryndza i oscypek, które są obecnie dostępne w całej Polsce.


John Flanagan, seria Zwiadowcy (7 dotychczas wydanych tomów)
   Przyszłość piętnastoletniego Willa zależy od decyzji możnego barona. Sam Will najchętniej zostałby rycerzem, ale - drobny i zwinny - nie odznacza się tężyzną fizyczną, niezbędną do władania mieczem. Tajemniczy Halt proponuje chłopakowi przystanie do zwiadowców - ludzi owianych legendą, którzy, jak wieść niesie, parają się mroczną magią, potrafią stawać się niewidzialni...
   Początek nauki u mistrza Halta to jednocześnie początek wielkiej przygody i prawdziwej męskiej przyjaźni.

 

Tagi: księgozbiór, biblioteka