Majowe Święta – dni, o których należy pamiętać

2020-04-30 12:25:00

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

Pierwszego maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy. Upamiętnia ono strajk robotników z Chicago w 1886 roku, którzy domagali się poprawy warunków pracy w fabryce.  
Obchody 1 maja mają na celu podkreślenie wartości pracy ludzkiej. W Polsce dzień ten już od 1950 roku jest dniem wolnym od pracy. Szczególnie uroczyście obchodzono go w czasach PRL-u, kiedy urządzano bardzo popularne pochody pierwszomajowe.

Drugi maja został, na mocy ustawy z 2004 roku, ogłoszony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzimy wówczas także Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Jest to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
W ramach obchodów tego święta organizowane są manifestacje patriotyczne, akcje, pikniki i koncerty, których głównym tematem jest polska flaga narodowa. 
Pamiętajmy o wywieszeniu w tym dniu flagi w naszych domach.

 

3 maja obchodzimy Narodowe Święto Trzeciego Maja, czyli wspomnienie uchwalenia w 1791 roku przez Sejm Czteroletni pierwszej polskiej Konstytucji. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie, nowoczesną konstytucją. Konstytucja majowa wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan oraz szlachty, zniosła liberum veto, które niwelowało wszystkie dobre pomysły poselskie ówczesnego sejmu, a także wprowadziła trójpodział władzy (wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza).

 

Zachęcamy Państwa  do obejrzenia spotu pt. „Niepodległa – moja flaga” przygotowanego przez Biuro Programu "Niepodległa" i wywieszenia polskiej flagi.
Spot można obejrzeć klikając tutaj

 





treść została wydrukowana ze strony
https://www.lubowo.pl/wiadomosc,majowe-swieta-dni-o-ktorych-nalezy-pamietac.html