„MUZYKOWANIE DLA WOLNOŚCI” - koncert uczniów ze Szkoły Podstawowej w Fałkowie

2018-11-19 11:49:00

Obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości uczczono w Szkole Podstawowej w Fałkowie niezwykłym koncertem „WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM”, który odbył się w piątkowy wieczór 16.11.2018r., w sali widowiskowej Domu Kultury w Łubowie. Przygotowany został on z myślą o integracji lokalnej społeczności, a muzyka była i jest ważnym spoiwem naszej kultury. Towarzyszyła w walce o przetrwanie i wzmacniała naszą tożsamość narodową.

 Organizatorka koncertu zadbała, żeby była to opowieść o 100 latach polskiej historii w piosenkach, żeby nie trzeba było wiele mówić, żeby historię opowiedzieli młodzi artyści i muzyka, bo chyba nie ma bardziej uniwersalnego języka niż muzyka…

Podczas koncertu swoje talenty muzyczne zaprezentowali uczniowie klas III-VIII naszej szkoły, w sumie 70 wykonawców. W programie koncertu znalazły się polskie pieśni patriotyczne i wojskowe, od „Bogurodzicy” i „Boże, coś Polskę” poczynając, poprzez pieśni legionowe i ułańskie, piosenki powstańcze i międzywojenne.

Marsz, marsz Polonia”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „ Pierwsza Kadrowa”, „ Piechota”, „My, Pierwsza Brygada”, „Siekiera motyka”, „Kołysanka leśna”, „Dziewczyna z grantem”, „Dziś idę walczyć mamo”, „Biały krzyż”, „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”….- to pieśni doskonale wszystkim znane, słyszane po kilkadziesiąt, jeśli nie setki razy. Ale to właśnie w wykonaniu uczniów z Szkoły Podstawowej w Fałkowie brzmiały świeżo i poruszały serce.

A kiedy zabrzmiał polonez z filmu „Czas honoru” trudno było usiedzieć na krześle, bo tak wielka była energia i elegancja przekazywana przez tancerzy z klasy VI ze sceny na widownię.

Program wokalny był kontrapunktowany poprzez partie instrumentalne w wykonaniu naszych uczniów: Grześ – trębacz, brawurowo zagrał hasło Wojska Polskiego; Grześ- perkusista, tremolo werblowe; skrzypaczka Dominika przy akompaniamencie fortepianowym Wojtka, rzewnego kujawiaka; Marta- miniaturę fortepianową oraz duet Emilka i Natalia grające na flażoletach m.in. „Rotę”.

Podczas koncertu zespołowi towarzyszyła patriotyczna sceneria. Przygaszone światło, polska flaga i 100 biało-czerwonych orłów współgrały z pieczołowicie przygotowanymi kostiumami młodych artystów, gdzie dominowały elementy militarne, harcerskie i powstańcze.

Na koniec uczniowie dynamicznie wykonali piosenkę „Wolność, kocham i rozumiem” oraz odśpiewano hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

WOLNOŚĆ, KOCHAM I ROZUMIEM był wyjątkowym koncertem- pełnym radości, uśmiechów, wzruszenia i jedności wśród wszystkich zgromadzonych. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Fałkowie sprawili, że tegoroczne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości chyba wszyscy widzowie będą pamiętać długo.

 

 

treść została wydrukowana ze strony
http://www.lubowo.pl/wiadomosc,muzykowanie-dla-wolnosci-koncert-uczniow-ze-szkoly-podstawowej.html