plakat perseidy niebo

Pod Ciemnym Niebem Chalina: Noc Perseidów

  • Dodano: 2022-08-09 10:15:21
  • 1304 wyświetleń
  • Drukuj

W najbliższy piątek 12 sierpnia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie odbędzie się wyjątkowe astronomiczne spotkanie "Pod Ciemnym Niebem Chalina". Tej nocy przypada maksimum roju meteorów nazywanych Perseidami. Zasiądziemy więc na leżakach i kocach i będziemy podziwiać ten niesamowity spektakl „spadających gwiazd”. W programie są też dodatkowe atrakcje: plenerowa projekcja filmu fabularnego „Grawitacja”, ognisko i inne. Spotykamy się o godz. 20:00. 

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego aktywność przypada między drugą połową lipca a końcówką sierpnia. Średnio pojawia się ich około 100 na godzinę, a 12-13 sierpnia zobaczymy ich najwięcej. Meteory, zwane też potocznie spadającymi gwiazdami to świetlne ślady spalających się w atmosferze okruchów skalnych. W przypadku Perseidów są to fragmenty, zwykle wielkości ziarenek piasku, komety 109P/Swift-Tuttle. Ich obserwacja jest bardzo łatwa, nie trzeba do tego żadnego sprzętu. Wystarczy udać się na otwarty teren z dala od sztucznego oświetlenia. Chalin jest idealnym miejscem do podziwiania tego typu zjawisk, znajduje się tu bowiem jedna z niewielu w Polsce ostoi ciemnego nieba.

Powstanie Ostoi umożliwiło ochronę ciemnego, nie zanieczyszczonego sztucznym światłem nieba, poprzez racjonalne zarządzanie oświetleniem. Ochrona ciemnego nieba jest korzystna z punktu widzenia ochrony przyrody - zarówno gatunki nocne jak i dzienne przystosowane są do dobowego rytmu, a jego zaburzenia spowodowane przez sztuczne oświetlenie są dla nich szkodliwe. Ochrona ciemnego nieba sprzyja też podziwianiu krajobrazu nocnego nieba, dostrzeżeniu piękna Drogi Mlecznej i innych słabiej widocznych obiektów oraz prowadzeniu badań naukowych.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego