Fotografia z gminy Łubowo wśród najlepszych!

  • Dodano: 2018-06-05 07:29:00
  • 2484 wyświetleń
  • Drukuj

Fotografia z gminy Łubowo nagrodzona w międzynarodowym konkursie „AstroCamera 2018”

Fotografia pt. „Moraczewskie wiatraki – ścieżki gwiazd” autorstwa Marcina Wojtczaka, przedstawiająca nocny krajobraz z wiatrakami-koźlakami, stojącymi na granicy Moraczewa i Lednogóry, zdobyła trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Astrofotograficznym „AstroCamera 2018”!
 
Co to za konkurs?
Międzynarodowy Konkurs Astrofotograficzny „AstroCamera” został zorganizowany po raz szósty. Jest on do wszystkich miłośników utrwalania astronomicznych zjawisk, czyli osób, które fascynują zagadnienia tak bliskie Janowi Heweliuszowi. AstroCamera to jedyny w Polsce międzynarodowy konkurs astrofotograficzny!

W konkursie wyznaczone zostały trzy kategorie: Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego oraz Astrokrajobraz. Do pierwszej kategorii były zaliczane zdjęcia mgławic, gromad gwiazd, galaktyk i innych tego typu obiektów. Do drugiej kategorii należą zdjęcia planet, Słońca, Księżyca, komet, tranzyty, zaćmienia obiektów astronomicznych, itp. Z kolei w ramach kategorii Astrokrajobraz można było zgłaszać zdjęcia przedstawiające obiekty astronomiczne na tle ziemskiego krajobrazu.

W gronie nagrodzonych zdjęć znalazła się fotografia wykonana w powiecie gnieźnieńskim - w gminie Łubowo. Fotografia pt. „Moraczewskie wiatraki – ścieżki gwiazd” autorstwa Marcina Wojtczaka, przedstawiająca nocny krajobraz z wiatrakami-koźlakami, stojącymi na granicy Moraczewa i Lednogóry, zdobyła trzecie miejsce w kategorii Astrokrajobraz

Fotografia została wykonana w kwietniu tego roku. Przedstawia wiatraki-koźlaki stojące na granicy Moraczewa i Lednogóry - nocny krajobraz. Linie na niebie ukazują zmianę położenia gwiazd względem obiektów (wiatraków) znajdujących się na powierzchni gruntu, wynikającą z ruchu obrotowego Ziemi. Przemieszczające się gwiazdy rysują niejako ścieżki, po których podążają. Zestawienie wiatraków z obracającym się niebem ma sugerować, że ruch ich skrzydeł tworzy na niebie gwiezdne wiry. Praca została przygotowana specjalnie na Międzynarodowy Konkurs Astrofotograficzny „AstroCamera 2018”.

Autor nagrodzonej fotografii, Marcin Wojtczak, jest absolwentem studiów fotograficznych na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Prowadzi m.in. działalność fotograficzną pod firmą Foto Media Projekt (www.fotomediaprojekt.pl), głównie kursy fotografii. - Astrokrajobraz interesuje mnie jako temat fotograficzny – zaznacza pan Marcin.

Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko serdecznie pogratulować panu Marcinowi tak niezwykle „kosmicznej” fotografii i życzyć kolejnych sukcesów!