wozy strażackie

Międzynarodowy Dzień Strażaka w gminie Łubowo

  • Dodano: 2022-05-10 07:30:00
  • 932 wyświetleń
  • Drukuj

Dzień Strażaka przypada 4 maja w dniu wspomnienia w Kościele Katolickim Świętego Floriana. To właśnie rzymski legionista, zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anizie w górnej Austrii w 304 roku, jest patronem gaszących pożary. Święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom, zarówno zawodowym jak i ochotnikom.

W dniu 7 maja 2022 r. na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach odbyły się uroczyste obchody dnia strażaka, które zainaugurowane zostały polową mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin, podczas której wszyscy zgromadzenie podziękowali Bogu za opiekę.

Następnie głos zabrał Prezes Zarządu Gminnego OSP w Łubowie Wójt– Andrzej Łozowski, który powitał wszystkich zgromadzonych oraz zaproszonych gości, wśród których byli: Poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Dolata, Poseł na Sejm RP, Wice przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego OSP w Poznaniu Pan Tadeusz Tomaszewski, Starosta Gnieźnieński Pan Piotr Gruszczyński, Prezes Powiatowego Zarządu OSP w Gnieźnie, druh Jacek Kowalski, Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie bryg. Mariusz Dębski, Komendant Komisariatu Policji w Czerniejewie podinsp. Łukasz Świątek, Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy prof. Andrzej Wyrwa, Radni Gminy Łubowo z przewodniczącym na czele Mirosławem Nowakiem, druhowie, duchowieństwo a także  sołtysi poszczególnych wsi. W swoim przemówieniu włodarz podziękował strażakom za ich wysiłek i ciężką służbę, niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi.

Następnie odbyły się przemówienia zaproszonych gości po których nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów dla strażaków OSP.

Kolejnym elementem programu były występy dzieci z sekcji muzycznej BPiCK Gminy Łubowo i przedszkola nr 2 „Tęczowy Domek” w Woźnikach. Zabawna inscenizacja przedstawiona przez przedszkolaków rozbawiła publiczność i wprowadziła bardzo miły nastrój na dalszą część uroczystości.

Głównym punktem obchodów był występ Zespołu Muzyków z Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych pod batutą kapelmistrza majora Pawła Joksa z solistami, po zakończeniu którego wystąpiła Marta Jerzak z sekcji muzycznej BPiCK Gminy Łubowo.

Całość prowadziła Katarzyna Wielgosz dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo.

Uczestnicy obchodów mieli możliwość posmakować grochówki, chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kiełbasek oraz pysznych ciast przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lednogórze i Koło Gospodyń Wiejskich „Wierzynianki” z Wierzyc.

Oczywiście w tym dniu nie mogło zabraknąć pokazu wozów strażackich które były bardzo dużą atrakcją w szczególności dla najmłodszych mieszkańców Gminy, którzy mogli podziwiać wyposażone wozy OSP Łubowo wraz z łodzią ratowniczą, OSP Lednogóra i OSP Owieczki. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz „kurtyny wodnej” w wykonaniu strażaków oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności przez dzieci w celowaniu wodą do pachołów.

Pogoda także dopisała, a wsparcie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, ekipy z Urzędu Gminy i BPiCK było bezcenne przy organizacji tego wydarzenia.