Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego dla Szkoły Podstawowej Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze

  • Dodano: 2023-10-20 14:28:00
  • 911 wyświetleń
  • Drukuj

Uroczysta gala Samorządu Województwa Wielkopolskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej to wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, które odbyło się w czwartek 20.10.2023. w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich. To niezwykła okazja do uhonorowania nauczycieli oraz szkół, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju edukacji w regionie. Podczas uroczystości wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursach o tytuł "Wielkopolska Szkoła Roku" oraz "Wielkopolski Nauczyciel Roku".

Jednym z najważniejszych momentów gali było wręczenie Odznaki Honorowej za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego Szkole Podstawowej Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze. Odznaka Honorowa to dowód na to, że praca tej placówki ma ogromne znaczenie dla społeczności lokalnej oraz całego województwa. Szkoła w Lednogórze zyskała uznanie przez osiągnięcia w dziedzinie edukacji.  To ważne wyróżnienie dla całego zespołu nauczycieli, uczniów i rodziców.

Odznakę Honorową z rąk Pani Marszałek Pauliny Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego odebrała Joanna Filipiak  - Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Lednogórze.

Gminę Łubowo na wydarzeniu reprezentował Wójt Andrzej Łozowski wraz z zastępcą Tomaszem Hartwichem oraz Emilią Dutką - Radną Rady Gminy Łubowo, wieloletnią Dyrektorką Szkoły Podstawowej w Lednogórze. Nie zabrakło też znakomitych nauczycieli: Krystyny Goli, Jarosława Łabusa oraz Renaty Żak.  

 

Uroczysta gala Samorządu Województwa Wielkopolskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej to nie tylko okazja do docenienia trudu nauczycieli i placówek oświatowych, ale także dowód na to, że edukacja odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu społeczeństwa. To również inspiracja dla innych placówek i nauczycieli, aby dążyć do doskonałości w edukacji i kształceniu młodego pokolenia. Wielkopolska może być dumna ze swoich nauczycieli i szkół, które nieustannie podnoszą jakość edukacji i rozwijają talenty swoich uczniów.

 

Kilka słów o historii Szkoły Podstawowej Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze.

Historia Szkoły Podstawowej w Lednogórze sięga roku 1923, od stu lat  w  tej placówce  edukuje się, wychowuje uczniów oraz  pełni się nad nimi opiekę. Tym samym podnosi się jakość życia ludzi. Szkoła Podstawowa Tysiąclecia im. Mieszka I w Lednogórze współpracuje ze środowiskiem lokalnym w zakresie kulturalnym i sportowym.

 

 

1.            W latach  powojennych gdy wśród dorosłego społeczeństwa występował analfabetyzm w szkole utworzono placówkę kształcenia dla dorosłych, którzy mogli uczęszczać na kursy czytania i pisania.

2.            W latach 80. i 90. XX w.  w szkole rozpoczęto propagowanie dyscypliny sportu triathlon pod kierunkiem mgr Jarosława Łabusa triatlonisty- nauczyciela tej szkole.

3.            W roku 1990 zorganizowano pierwsze w Polsce zawody triathlonowe dla dzieci „Lednica”.

4.            Absolwenci szkoły rozsławiają imię szkoły w Polsce i za granicą , propagują miłość do ojczyzny, zdrowy styl życia. Piastują również ważne funkcje w społeczeństwie. Dużym uznaniem darzeni są:

- Janusz Kowalski (mistrz świata w kolarstwie szosowym),

- Jarosław Łabus (prekursor triathlonu w Polsce, nauczyciel tej szkoły)

-Krzysztof Freitag (mistrz Polski  juniorów wagi ciężkiej w boksie)

-Przemysław Kozanecki (zwycięzca serii zawodów GAMBIT TRIATHLON SYSTEM)

-Radosław Kozanecki (zwycięzca serii zawodów GAMBIT TRIATHLON SYSTEM)

- Agata Stanek z domu Sądej (zwyciężczyni serii zawodów GAMBIT TRIATHLON SYSTEM)

- Łukasz Kurowski (porucznik Wojska Polskiego, który w 2007r. był pierwszą ofiarą śmiertelną polskich sił stabilizacyjnych w Afganistanie)

- Andrzej Łozowski ( wieloletni Wójt Gminy Łubowo)

- Emilia Dutka  (wieloletnia dyrektor szkoły w Lednogórze oraz Samorządowiec- Radna Powiatu i Gminy.)

-Tadeusz Panowicz (regionalista, dziennikarz, artysta, autor wielu książek o historii regionu.)

-Przemysław Kozanecki (Komendant Powiatowej Policji w Gnieźnie)

- Marian Chudy (Komendant Komisariatu Policji w Czerniejewie).

 

5.            W latach 90. XX w. szkoła rozpoczęła ścisłą współpracę z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dzięki tej współpracy uczniowie szkoły wraz z rodzicami biorą udział w imprezach odbywających się na terenie WPE w Dziekanowicach.

6.            Szkoła kultywuje pamięć o bohaterach powstania, krzewiąc wiedzę o przebiegu powstania. Corocznie organizuje Apele Pamięci Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu w Dziekanowicach, na które przybywają mieszkańcy okolicznych wsi, przedstawiciele MPP na Lednicy, Władze Samorządowe, dzieci i nauczyciele ze szkoły w Lednogórze oraz zaprzyjaźnionych szkół.

7.            Od roku 1999 szkoła przygotowuje dla społeczności gminnej uroczystości okolicznościowe i patriotyczne związane ze Świętem Niepodległości i Świętem Konstytucji 3 Maja. Współpracuje w ten sposób z innymi szkołami z gminy, Samorządem Gminy Łubowo i instytucjami Kultury.

8.            Od 2007r. wdrożono Program Czytelniczy zachęcający uczniów do czytania. Ogłoszono konkurs o Puchar Czytelników, który jest pucharem przechodnim. Uczniowie czytają książki, opowiadają je w szkolnej bibliotece. Klasa, która wspólnie przeczyta i opowie najwięcej książek wygrywa nagrodę, którą jest  rajd czytelników i nocowanie w szkole. Podczas rajdu uczniowie propagują wartości czytelnicze w okolicy.

9.            W 2018 roku szkoła brała udział  w pokazach grupy rekonstrukcyjnej Grolman „Wojska Wielkopolskie 1918-1919” oraz w roku 2019 inscenizacji „Obrazy z Życia Powstańców” na terenie WPE w Dziekanowicach.  W tym samym roku wydano książkę  „Obrazy z Życia Powstańców”, w której zamieszczono zdjęcia naszych uczniów i ich rodziców, którzy wcielali się w role mieszkańców wsi wielkopolskiej z tego okresu.

10.         Szkoła od 35 lat bierze czynny udział jako wolontariusze w obsłudze Ogólnopolskiego Biegu Lechitów.

11.         Od 25 lat szkoła zaangażowana jest czynnie w organizację Poetyckiej Wiosny Lednickiej. Uczniowie szkoły piszą wiersze ich sukcesy umieszczone są w publikacjach.

12.         Od 10 lat 6 marca  szkoła bierze czynny udział w Ogólnopolskim DBDL – Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych. Specjaliści neurologopedia i logopeda przeprowadzają badanie i diagnozę wszystkich chętnych osób – dorosłych i dzieci.

13.         W roku 2016  z okazji 1050 Rocznicy Chrztu Polski uczniowie szkoły nagrywali z Telewizją Polską  program dla dzieci Ziarno, który opowiadał o  patronie szkoły Mieszku I i jego zasługach dla Polski.

14.         Od 2011 obchodzony jest Dzień Pyry, którego inicjatorem był Wojciech Pawłowski. Dzięki temu uczniowie poznają tradycje kulinarne Wielkopolski, gwarę wielkopolską. W okresie pandemii powstała książka o potrawach wielkopolski z pyrą w roli głównej.

15.         Od roku 2017 szkoła opiekuje się grobem Powstańca Wielkopolskiego Walentego Świercza oraz innymi grobami Powstańców Wielkopolskich w okolicy.

16.         Od roku 2019 szkoła współpracuje  z Polskim Stowarzyszeniem dla Badań i Terapii  Cukrzycy u Dzieci. Dzięki tej współpracy dzielono  się wiedzą o opiece i funkcjonowaniu uczniów z cukrzycą w szkole  w Lednogórze. Zebrane  przez dyrektora szkoły Joannę Filipiak doświadczenia umieszczono w rozdziale publikacji „Życie nie posłodzone” Czyli o różnych odcieniach opieki nad dzieckiem z cukrzycą typu 1.

17.         W 2019 uczniowie brali czynny udział w akcji Linia życia dla Olgi, wykonywano prace plastyczne, zbierano pieniądze, w budynku szkoły był główny punkt zbiórki ubrań i zabawek przekazywanych na ten cel z części powiatu.

18.         W 2022 roku Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lednogóra wydało publikację „Lednogóra Ludzie- Miejsca- Wydarzenia”, w której  opisano sylwetki pracowników i absolwentów szkoły, ważnych dla społeczności Gminy Łubowo i okolic.

19.         W roku 2022 w szkole opracowano i wdrożono Warsztaty Językowo-Społeczne „Razem” przeznaczone dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. Jest to wolontariat prowadzony przez nauczycieli.

20.         W 2023 roku została napisana książka „Tutaj gdzie rosną stare drzewa. Historia szkoły w Lednogórze w latach 1923-2023”. Autorka publikacji  Krystyna Gola jest absolwentką tej szkoły, wieloletnią nauczycielką, a przede wszystkim osobą propagującą myśli patriotyczne, historię i tradycję Polski.