osoby podpisujące porozumienie

Podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia Wielkopolskiego Klastra Energetycznego

  • Dodano: 2022-08-17 14:44:00
  • 1137 wyświetleń
  • Drukuj

W dniu 16 sierpnia 2022 r., w budynku VR Inkubatora w Fałkowie, z inicjatywy Wielkopolskiej Izby Gospodarczej,  Gminy powiatu gnieźnieńskiego i lokalne organizacje podpisały porozumienie energetyczne – pn.: Wielkopolski Klaster Energii, który zakłada budowę niezależnego lokalnego rynku energii, a co za tym idzie bezpieczeństwo energetyczne i niższe rachunki za prąd – wszystko to dzięki odnawialnym źródłom.

Cały projekt powstał dzięki działaniom Wielkopolskiej Izby Gospodarczej i Polskiej Grupy Wodorowej.

Porozumienie zostało podpisane pomiędzy WIG, Polską Grupą Wodorową, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie, Gminą Łubowo, Gminą Niechanowo, Gminą Czerniejewo, Gminą Gniezno, Gminą Kłecko, Gminą Trzemeszno, Gminą Witkowo oraz Powiat Gniezno.

Gościem specjalnym wydarzenia Był generał broni Waldemar Skrzypczak, który w krótkiej prelekcji poruszył kwestie energetycznego bezpieczeństwa Polski.

Klastry energetyczne skupiają podmioty, takie jak samorządy i lokalni przedsiębiorcy w celu budowania społeczności energetycznych, szkolenia kadr w zakresie OZE, prowadzenia projektów badawczo-naukowych oraz przede wszystkim negocjowania cen dostarczanej energii.

Porozumienie zostało podpisane na terenie gminy Łubowo, która zdecydowanie przoduje w naszym regionie jeżeli chodzi o liczbę powstałych farm fotowoltaicznych.

Zarówno potrzeby, jak i oczekiwania są duże jeżeli chodzi o sytuację związaną z energią elektryczną - mówi Andrzej Łozowski, Wójt Gminy Łubowo. Chodzi także o ochronę klimatu. W Gminie Łubowo, w bieżącym roku koszt oświetlenia oraz utrzymania obiektów to 1,7 mln zł, a rok przyszły to już prawie 5 mln zł. Stąd podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia klastra energetycznego. Będziemy mogli zespołowo pozyskiwać środki unijne, głównie z WRPO. Dążymy do tego, żeby nie wyłączać oświetlenia ulicznego, bo takie sygnały idą już z dużych miast, a zamiast tradycyjnego oświetlenia stosować słupy zasilane fotowoltaiką czy turbiną wiatrową. Podobna sytuacja jest na obiektach użyteczności publicznej - mówię tutaj o stacjach uzdatniania wody, oczyszczalniach ścieków, gdzie chcemy iść w kierunku fotowoltaiki i magazynów energii. Chcemy także podobnie zasilać szkoły i inne nasze obiekty. Chcemy odchodzić systematycznie od węgla, ropy i gazu, chociaż gmina jest zgazyfikowana w stu procentach. Projektujemy obecnie halę widowiskowo-sportową i chcemy w niej zastosować zarówno fotowoltaikę, jak i pompy ciepła. Dużo się mówi na ten temat, a realizuje bardzo mało.

Taki klaster ma służyć przyspieszeniu działania i przynieść wymierne korzyści.