Świąteczne przygotowania w Kasztelanii

  • Dodano: 2014-12-24 12:48:00
  • 6461 wyświetleń
  • Drukuj

Ostatnie tygodnie adwentu były okazją dla kilku ciekawych inicjatyw w Imielnie i Imielenku. Pachniało piernikami, świerkowymi gałązkami i berlińskimi storczykami.

Na przygotowania do świąt można mieć różne pomysły. Ciekawe inicjatywy podjęliśmy w Imielenku i Imielnie. Chętnych do aktywności przybywa, więc przyspieszają działania :)

 

Równikowe lasy w zimie, jarmark świąteczny - Berlin 14.12.2014

 

W dniu 14.12.2014 roku miał miejsce pierwszy duży wyjazd członków Stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska. Większość uczestników to członkowie Stowarzyszenia z Kasztelanii Ostrowski. W godzinach porannych wyruszyliśmy autobusem z Imielna, by dalej przez Poznań skierować się do Berlina. Po wesołej 3 godzinnej podróży udaliśmy się na wspólny spacer wzdłuż pozostałości Muru Berlińskiego, gdzie poruszony został aspekt historyczny miasta. W kolejnym punkcie naszej wyprawy w Ogrodzie Botanicznym w dzielnicy Berlin-Dahlem mogliśmy poczuć ciepło lata pomimo jesienno-zimowej pory.

 

 

W szklarniach zobaczyliśmy i podziwiać kwitnące storczyki, okazałe kaktusy oraz drapieżne rośliny. Przyroda jest nam bliska, więc nie mogło jej zabraknąć nawet podczas wyjazdu do tak dużego miasta jak Berlin. Pogoda dopisała - nawet na nasze zamówienie przez moment zaświeciło słońce.

 

 

Głównymi przewodnikami byli Maciej oraz Natalia. Wyjazd miał na celu poszerzenie naszej wiedzy przyrodniczej, kulturowej, jak i historycznej, co przyświeca idei rozwoju w Stowarzyszeniu. Po drodze było sporo zabytków i znanych miejsc Berlina. Na końcu naszej wyprawy mogliśmy poczuć świąteczną atmosferę na Jarmarku Bożonarodzeniowym (Weihnachtsmarkt) przy Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma, który wpisał się już w kilkusetletnią niemiecką tradycję. Wspólnie spędzony czas miał również ogromne znaczenie dla integracji Członków Stowarzyszenia. Dzięki tej wyprawie mogliśmy jeszcze lepiej się poznać, co w przyszłości na pewno będzie owocować kolejnymi inicjatywami.

 

pełna relacja na stronie StowKO <<<

 

 

Piernikowo w Imielnie - 20.12.2014
 

Podczas spotkania dla najmłodszych mieszkańców Kasztelanii czekała moc wrażeń. Spotkanie nawiązywało do tradycji bożonarodzeniowych związanej z pieczeniem pierników. 

 

 

Dzieci mogły wcielić się w rolę cukierników piekąc i ozdabiając świąteczne pierniki. Pomysłów nie brakowało, wszystkie pierniki były bardzo smaczne i przede wszystkim kolorowo ozdobione. Oprócz wypiekania pierników dzieci przygotowywały różnego rodzaju ozdoby choinkowe, wśród których nie zabrakło przepięknie wykonanych przez dzieci aniołków czy papierowych pierniczków. Przygotowane prace ozdobiły znajdująca się w świetlicy choinkę. Na zakończenie spotkania na wszystkie dzieci czekała niespodzianka. Do świetlicy zawitał Gwiazdor, który podarował dzieciom świąteczne upominki.

 

 

 

Zapach świerku na wigilijny stół z Imielenka - 20.12.2014
 

W ramach Klubu Kobiet Kreatywnych StowKO razem tworzyłyśmy świąteczne stroiki. Style były różne, począwszy od minimalizmu po barokowy przepych :) Głównym budulcem były sosnowe i świerkowe gałązki.

 

 

 

Za ozdoby posłużyły nam laski cynamonu, anyżkowe gwiazdy, suszone pomarańcza, świecące łańcuchy i wstążki oraz kolorowe bombki. Każda z kompozycji była szczególna i z pewnością tworzona była z sercem. Stroiki będą zdobiły nasze stoły, dając miły korzenno - żywiczny zapach w naszych domach.

 

pełna relacja na stronie <<<

 

 

 

W imieniu całego Zespołu Stowarzyszenia "Kasztelania Ostrowska" życzymy refleksyjnych świąt Bożego Narodzenia, czasu z bliskimi, otwartości dla ludzi i czasu na grudniowe spacery pośród uśpionej przyrody.

 

Stowarzyszenie "Kasztelania Ostrowska"