Świetlica w Lednogórze już działa!

  • Dodano: 2022-04-01 12:45:00
  • 471 wyświetleń
  • Drukuj

Pierwsi mieszkańcy z Ukrainy przybyli do lednogórskiej świetlicy późnym popołudniem w dniu 31 marca br. Dwie mamy z piątką dzieci znalazły azyl w jednej z dwóch przygotowanych przez gminę Łubowo świetlic wiejskich.

Oczekiwała na nich koordynator ds. pomocy Ukrainie p. Irena Wójcik, opiekun świetlicy i uchodźców p. Agnieszka Jankowska wraz z sołtysem i  radnym sołeckim - wolontariuszem lokalnej społeczności, a także p. doktor Gawrońska.

Nasi goście zapoznali się z obiektem i przygotowanymi udogodnieniami. Pewien element niepokoju wzbudziła syrena z sąsiadującej strażnicy OSP. Reakcja na nią uzmysłowiło wszystkim obecnym, przed jakim piekłem uciekły nasze nowe sąsiadki i ich dzieci.

Obiekt wyposażony w nowo zakupione sprzęty, zaskoczył naszych gości, a przygotowane przez mieszkanki Lednogóry powitalne zestawy wywołały serdeczne uśmiechy na ich twarzach. 

Nasi goście mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie, środki toaletowe i higieniczne, jednak to nie wszystko. Bezpośrednim opiekunem jest p. Agnieszka Jankowska, która dba o potrzeby naszych gości i stanowi centralny kontakt ws. pomocy osób na tym konkretnym obiekcie. Już w dniu dzisiejszym tłumacz j. ukraińskiego wraz z pracownikiem Urzędu Gminy wyjaśnił przepisy obowiązujące w naszym kraju i wskazał jakie procedury umożliwią im funkcjonowanie.

Dzieci chcą utrzymać kontakt ze swoją szkołą, więc decyzją wójta Andrzeja Łozowskiego, w świetlicy zostanie założony internet radiowy. 

Przygotowane wcześniej procedury postępowania, sprawdziły się w praktyce i zapewne będą na bieżąco modyfikowane, w zależności od potrzeb.

Dziękujemy całej społeczności za włączenie się w przygotowanie azylu oraz zadeklarowane opiekunowi swojej pomocy. :)