Flagi Ukraińska i Polska z logo gminy Łubowo

Ważne - koordynacja działań administracji rządowej i samorządowej związanej z pomocą dla uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2022-03-02 13:56:00
  • 2012 wyświetleń
  • Drukuj

Urząd Gminy Łubowo otrzymuje wiele sygnałów, o tym, że mieszkańcy naszej Gminy gotowi są do niesienia różnych form pomocy osobom przybywającym do nas z Ukrainy.

Informujemy, że w różnych punktach Gminy Łubowo trwała zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Za okazany dar serca dziękujemy. Kochani - jesteście wielcy!

Z uwagi na to, że Wydział Spraw Obywatelskich i Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gnieźnie, poinformował o zapełnieniu własnych magazynów, kolejne zbiórki będą prowadzone dopiero w chwili zaistnienia takiej potrzeby i ogłaszane na bieżąco.

Samorząd Gminny będzie nadal koordynował udzielanie pomocy uchodźcom poprzez organizację zbiórek, pomoc w zakwaterowaniu we współpracy z Wojewodą Wielkopolskim oraz darczyńcami, natomiast w przypadku pojawienia się przepisów szczegółowych udzieli wsparcia wg potrzeb.

W celu uporządkowania świadczonej pomocy prosimy o skorzystanie z poniższych wariantów zgłoszenia oferty udzielenia pomocy.

Wariant Ioferuję pomoc materialną w postaci darów, chcę przekazać jedzenie, lekarstwa, ubrania, sprzęty domowe np. lodówka, pralka

Prosimy o wypełnienie formularza nr 1 pobierz.docx, pobierz.pdf i przesłanie go na adres pomoc.ukraina@lubowo.pl bądź o wykonanie telefonu na naszą infolinię.

W tym momencie prosimy nie przywozić darów tylko nas o nich poinformować.

Wariant IIoferuję pomoc mieszkaniową - w zakresie nieodpłatnego udostępnienia lokalu mieszkalnego, mieszkania, domu, pokoju itd.

Prosimy o wypełnienie formularza nr 2 pobierz.docx, pobierz.pdf i przesłanie go na adres pomoc.ukraina@lubowo.pl bądź o wykonanie telefonu na naszą infolinię.

W chwili obecnej Gmina Łubowo tworzy tylko bazę danych lokali do ewentualnego wykorzystania w przyszłości.

Mieszkańcy naszej Gminy, którzy chcą przyjąć uchodźców do swoich domów, nieruchomości itd., muszą liczyć się z faktem, iż na chwilę obecną rząd ani samorząd nie przewiduje pokrywania kosztów udostępniania prywatnych lokali i wyżywienia.

Aktualnie Wojewoda Wielkopolski zapewnia zakwaterowanie z wyżywieniem dla uchodźców w przygotowanych przez siebie ośrodkach.

Punkt informacyjny  znajduje się  na dworcu głównym w Poznaniu - kliknij

Infolinia wojewódzkiego punktu informacyjnego  +48 61 850 87 77

Punkt recepcyjny - znajduje się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Mając jednak na uwadze, że część z naszych mieszkańców już przyjęła rodziny z Ukrainy informujemy, że Urząd Gminy może rozdysponować dary zebrane, dzięki prowadzonym zbiórkom, ofiarności mieszkańców gminy i przekazać je potrzebującym. W takim przypadku prosimy o kontakt w celu ustalenia szczegółów.

Z formalnego punktu widzenia, zgodnie z obowiązującą  ustawą o ewidencji ludności, osoby które przyjechały z Ukrainy powinny zgłosić się do gminy celem rejestracji. Oczywiście wejście spec -ustawy może zmienić te zasady, obecnie jednak obowiązują przepisy jak dotychczas i  każdy kto zamierza przebywać tu dłużej niż 30 dni powinien zgłosić pobyt w gminie.

 

Poniżej znajdą Państwo nr infolinii gminnej, która pracuje w godzinach pracy Urzędu,

(w razie potrzeby godziny jej pracy mogą zostać zmienione):

61 427-59-26;  61 427-59-32;  693205085;  881941360

e-mail: pomoc.ukraina@lubowo.pl