Sprawdź gdzie głosujesz oraz czy jesteś w Centralnym Rejestrze Wyborców

  • Dodano: 2024-03-13 11:12:00
  • 971 wyświetleń
  • Drukuj

Sprawdź gdzie głosujesz !

Obwieszczenie o numerach oraz granicach głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych oraz możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika w wyborach do rady gminy, rad powiatów i sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024r.

kliknij tutaj

Informacje o siedzibach Obwodowych Komisji Wyborczych znajdują się także na obwieszczeniach umieszczanych w miejscach publicznych na terenie gminy

 

Sprawdź numery okręgów wyborczych!

Obwieszczenie Wójta Gminy Łubowo o okręgach wyborczych, ich granicach i numerach, liczbie radnych wybieranych w okręgach wyborczych oraz siedzibie Gminnej Komisji Wyborczej w Łubowie.

kliknij tutaj

 

Sprawdź czy jesteś w Centralnym Rejestrze Wyborców!

Komplet informacji na temat swojego statusu, jako wyborcy, uzyskamy po zalogowaniu się w serwisie mObywatel. Możemy to zrobić przez profil zaufany, e-dowod lub bankowość elektroniczną.

 

kliknij tutaj

 

W panelu wybieramy kolejno: Twoje dane, a następnie Centralny Rejestr Wyborców.

Jeśli jesteśmy pełnoletni i nie mamy na koncie wyroków lub postanowień sądów ograniczających nasze prawa, to pojawia się komunikat:

"Masz czynne prawo wyborcze. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) umożliwia Ci udział w głosowaniu i oddanie głosu na dowolnego kandydata".

W tym samym zestawie wskazany jest numer okręgu wyborczego oraz adres, pod którym znajduje się siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej, gdzie powinieneś się udać, aby oddać głos.

 

Upewnij się, że jesteś wpisany do rejestru wyborców tam, gdzie teraz mieszkasz. Jeśli Twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Rejestr wyborców to lista osób z prawem do głosowania w danej gminie.

Jeżeli masz stałe zameldowanie, to znaczy, że Twoje nazwisko jest w rejestrze wyborców w gminie, w której jesteś zameldowany. Będziesz mógł oddać głos.

Jeśli jednak jesteś zameldowany na pobyt czasowy, albo w ogóle nie masz meldunku, to nie ma Cię w rejestrze wyborców i nie będziesz mógł głosować w wyborach.

Co możesz zrobić?

Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w gminie, w której mieszkasz - wniosek,  epuap - kliknij tutaj