Szkolenia rowerowe dla uczniów szkół gminy Łubowo

  • Dodano: 2021-11-10 12:55:00
  • 2004 wyświetleń
  • Drukuj

Szkolenia rowerowe dla uczniów szkół gminy Łubowo

Jak dobrać rower najlepszy dla swoich potrzeb? Jak dojeżdżać bezpiecznie i sprawnie do  szkoły? Jak zadbać o swoje zdrowie jeżdżąc rowerem o każdej porze roku? Co można zyskać, jeśli będziemy dojeżdżać na lekcje w ten sposób? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczniowie szkół podstawowych w Łubowie, Owieczkach, Lednogórze i Fałkowie.

 

Urząd Gminy w Łubowie przygotował szkolenie związane z bezpieczną jazdą na rowerze dla uczniów szkół podstawowych, które odbyło się 29 października 2021 r. w każdej z czterech szkół gminnych.  - Uruchamiamy właśnie kolejną drogę rowerową w Dziekanowicach. Chcemy, aby coraz więcej mieszkańców korzystało z możliwości bezpiecznej i przyjemnej jazdy rowerem - mówi Tomasz Hartwich, zastępca wójta gminy Łubowo. - Dlatego właśnie promujemy transport oraz turystykę rowerową i zachęcamy młodzież do tej aktywności i środka transportu. Jazda rowerem to przecież także doskonała zabawa. Partnerem organizacyjnym gminy przy promocji projektu jest Centrum Edukacji i Rozwoju EFEKTY.

 

Szkolenie składało się z dwóch bloków. O przepisach ruchu drogowego rozmawiali z uczniami policjanci:  st. sierż. Bartosz Drejza z Posterunku Policji w Fałkowie oraz sierż. Arkadiusz Hopcia i st. post. Patryk Bojarski z Komisariatu Policji w Czerniejewie. Tłumaczyli, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem, poruszać się po drogach publicznych. Mówili kiedy można jeździć rowerem po chodniku i ulicy, a kiedy trzeba korzystać z dróg dla rowerów. Zwracali uwagę na wyposażenie roweru zgodnie z wymogami kodeksu drogowego. Odpowiadali na liczne pytania uczniów. - Takie kampanie edukacyjne są dla nas bardzo ważne. Część uczestników jeszcze nie zdawała na kartę rowerową i niektóre treści są dla nich nieznane - wyjaśnia asp. sztab. Przemysław Wagner, kierownik posterunku w Fałkowie. - Jednak nawet uczniom z kartą rowerową przydaje się przypomnienie zasad ruchu drogowego - dodaje Wagner.

 

Z kolei instruktorzy turystyki rowerowej z grupy Zakręcone Plewiska przygotowali prezentację merytoryczną o dojeżdżaniu rowerem do szkół oraz specyfice turystyki rowerowej. Przedstawiono typy rowerów dostępne na rynku, ich zalety i wady, możliwość wykorzystywania do różnych celów. Uczniowie dowiedzieli się jak sprawdzić stan techniczny roweru przed rozpoczęciem jazdy, jak zabezpieczyć się przed odwodnieniem, dostarczyć energii mięśniom oraz jak się ubrać w zależności od pogody i pór roku. Mówiono o korzyściach związanych z dojeżdżaniu do szkoły rowerem. - Najbardziej oczywiste to poprawa stanu zdrowia, kondycji i samopoczucia rowerzystów oraz pozytywny wpływ na ochronę środowiska  - mówi Sebastian Szczęsny z Centrum EFEKTY, instruktor z Zakręconych Plewisk. - Jednak przy obecnych cenach paliwa, dojazd dziecka do gminnej szkoły rowerem, zamiast podwiezienia samochodem, może dać oszczędności na poziomie kilku tysięcy złotych rocznie - podsumowuje.

 

 

Przedstawiciele Urzędu Gminy Łubowo mówili o gminnej inwestycji drogowej w Dziekanowicach, współfinansowanej z funduszy unijnych. Dzięki 1,345 km drogi - mieszkańcy gminy będą mieli możliwości bezpieczniejszego dojazdu do centrum przesiadkowego. Dalej można kontynuować podróż pociągiem do Gniezna i Poznania. Droga umożliwia także dojazd do szkoły w Lednogórze, do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz do plaż nad Jeziorem Lednickim. Ścieżka jest obecnie na zaawansowanym etapie robót, na części przebiegu jest już nawet położona masa bitumiczna.

Joanna Hulewicz – inspektor ds. dróg, Urzędu Gminy Łubowo już teraz zaprosiła do korzystania z inwestycji wszystkich mieszkańców miejscowości z terenu gminy oraz turystów.

Głównym celem projektu jest stworzenie zrównoważonego systemu transportowego i zwiększenie roli niskoemisyjnego transportu w komunikacji na terenie gminy Łubowo. Cały  koszt inwestycji wynosi  736 818,35 zł,  kwota dofinansowania UE w wysokości 85%. Projekt jest realizowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20, w ramach podziałania 3.3.1. Inwestycje w obszarze transportu miejskiego.

autor - Sebastian Szczęsny